Noad kuuluvad iga köögi põhivarustusse. Kasutame neid mitu korda päevas. Hea kvaliteediga noad võivad kesta terve teie eluaja või isegi kauem, seega on noaostu suurema summa raha investeerimine seda väärt. Köögis töötamine pole enam piin, see muutub meelelahutuseks.
Mitu nuga vaja läheb ja mida noa ostmisel silmas pidada?
Mis teeb kööginoast hea noa?
Esmapilgul on keeruline öelda, milline tera hästi lõikab (ning eriti kui kaua ta seda teeb). Esimene vihje võiks olla hind. Kahjuks ei ole võimalik 10 euro eest kvaliteetset nuga toota. Samuti tasuks tähelepanu pöörata materjalile ning tootmismeetodile. Hea kvaliteediga noad on tavaliselt raskemad ning käepideme kuju ja kuidas see kätte "sobitub", on samuti mugava töö jaoks äärmiselt oluline.
Lisaks funktsionaalsusele mängib noa valimisel olulist rolli ka esteetika. Kes ei tahaks iga päev ilusat nuga hoida?
Noa kvaliteedi näitajad
- tootmisprotsess - parimad noad on sepistatud
- materjal - valige nugade tootmisele spetsialiseerunud kvaliteetsest terasest nuga
- hind - tuntud tootja on tavaliselt kvaliteedigarantii
Sepistatud vs tambitud noad
- Tambitud noad on tavaliselt lõigatud terasplaadist ning seejärel lihvitud
- Sepistatud noad sepistatakse käsitsi või masinal.
Miks on noa sepistamine nii oluline?
Sepistamist kasutatakse materjali tugevdamiseks ja ühtlustamiseks. Protsess võib nuga mitu korda tugevdada. Sellise noa tera ei murdu ning pärast õiget kuumtöötlust saavutab see kõrge vastupanu ja vastupidavuse.
Kvaliteetsed noad sepistatakse alati enne lõpptöötlust. Enamasti maatriksiga masinas. See on vorm, mis annab terale selle esialgse kuju. Parimad kunstkäsitöölised sepistavad seejärel terad käsitsi kasutades vaba sepistusmeetodit. Tänapäeval pole see traditsiooniline meetod enam tootmisprotsess, vaid kunst.
Materjal
Kõige sagedamad nugade tootmismaterjalid on roostevaba teras ning kvaliteetne teras. Damaskuse noad on eraldi alagrupp ning ka keraamilised noad on endiselt üsna populaarsed. Nagu teame, on igal materjalil erinevad omadused.
Meie nõuanne: kui otsite kergesti hooldatavat nuga, siis valige kvaliteetsest roostevabast terasest toode. Kui olete nõudlikum ning armastate oma asjade eest hoolitseda, siis valige sepistatud terasest või isegi Damaskuse terasest nuga.
-
Roostevaba teras on kõige sagedamini kasutatav nugade ja taskunugade tootmismaterjal. See on raua, kroomi ja nikli või molübdeeni sulam, millele on lisatud süsinikku. See on vastupidav roostele ja kahjustustele, adekvaatse vastupidavuse ning paindlikkusega. Kuid on vale eeldada, et see on roostele täielikult vastupidav. Kui seda hoolikalt ei kuivatata, muutub see nüriks ning noa pinnale võivad tekkida plekid. Nuga on kodus kerge teritada ning see kestab pikka aega. Aga, sel pole sama teravust, mis süsinikterasest nugadel.
-
Süsinikteras on kõrgeima teravusega materjal. Need noad on žilett-teravad. Kuigi nad lähevad nüriks kiiremini kui roostevabast terasest terad, saate need taas teravaks kõigest mõne teritaja tõmbega. Neid nuge pole sobilik nõudepesumasinas pesta ning neid peaks pärast pesemist hoolikalt kuivatama, sest nad on korrosioonile väga vastuvõtlikud. Selles suhtes on nad sarnased kasmiirist sviitriga - ükski teine vill pole nii pehme, mugav kanda ning sama pikaealine, aga seda ei tohi kuivatisse panna.
- Damaskuse teras koosneb kahest või enamast terase tüübist, millel on erinevad mehaaniliselt kombineeritud omadused. Tulemuseks saadav terase tüüp võtab üle kasutatud materjalide parimad omadused. Nende nugade kõvadus ja vastupidavus on kombineeritud ilusa, dekoratiivse tera mustriga. See teeb Damaskuse nugadest kõige luksuslikumat tüüpi söögiriista.
- Keraamilised noad on valmistatud pulbristatud tsirkoondioksiidi pressimise teel väga kõrge rõhu ning temperatuuri tingimustes. See materjal on äärmiselt kõva ning muutub nüriks pärast aastaid pikaajalist kasutamist. Aga, nende suur puudus on nende suur õrnus. Keraamilisi nugasid ei saa kasutada luudega liha, külmutatud toidu ega isegi kõvade pagaritoodete lõikamiseks. Need murduvad küüslaugu purustamisel, nõudepesumasinas ega ela üle kukkumist köögiletilt. Samuti ei tohi neid kodus teritada. Nad muutusid populaarseks aastaid tagasi, kui terasest valmistatud nuge "süüdistati puu- ja köögiviljade vitamiinidest röövimises" ning metalse järelmaitse tekitamises. Aga, see väide on vaieldav. Keraamiline nuga peaks köögis olema vaid täiendusena hea kvaliteediga terasest noale, mitte selle asendajana.
Jakub Černý, ostujuht Kulinas
"Roostevaba terase" või "kvaliteetne teras" ei räägi noa kvaliteedist piisavalt. Mainekad tootjad on tavaliselt materjalid või lihvimistehnoloogiad patenteerinud ning kirjeldavad üksikasjalikult materjali tüüpi ja kõvadust.
Pöörake tähelepanu HRC parameetritele - see on Rockwelli kõvaduse aste. Mida kõvam on teras, seda keerulisem on nuga teritada, aga sel on palju kõrgem vastupidavus. Kvaliteetsete nugade HRC jääb vahemikku 52 kuni 56, jaapani Damaskuse nugade HRC on enam kui 60 ning moodsate tootmiseks mõeldud nugade teravuse HRC võib olla 64 kuni 68 HRC.
Milliseid nuge köögis vajad?
Kvaliteetne nuga on investeering. Põhiliselt seetõttu, et ühest ei piisa. Hea uudis on, et põhiliste köögiülesannete teostamiseks on vaja vaid kolme. Paljud inimesed teevad vea ning ostavad suured noakomplektid, mis tolmu koguma jäävad. Tihti saab sama hinna eest kolm parema kvaliteediga põhinuga, mis on usaldusväärsed, vastupidavad ning mis kõige tähtsam - neid on mugav kasutada.
Põhiline köögivarustus - 3 nuga
- Kokanuga - suur nuga tõsise töö jaoks
- köögi- ja puuviljanuga - väike nuga väikeste ülesannete jaoks
- leivanuga - sakilise teraga
Katharina Kochová, perekonna lihapoe kaasomanik
Kvaliteetsed noad ei tohiks ühestki köögist puududa. Põhikomplekt peaks alati sisaldama suurt kokanuga või Santoku nuga. Mis iganes kuju teile rohkem sobib. Lisaks peaks olemas olema suur sakiline nuga leiva jaoks ning pehmete köögi- ja puuviljade jaoks. Kolmas nuga komplektis on väike sirge köögiviljanuga või kõver koorimisnuga ettevalmistusteks ja koorimistööks.
Nugade põhikomplekt igasse kööki
Allpool leiate kolm tüüpi nuge, milleta ükski köök läbi ei saa. Võite laia tootevaliku hulgast valida - ühest kollektsioonist või erinevatelt tootjatelt.
Nuga puu- ja köögiviljade jaoks
Mugav väike nuga koorimiseks, lõikamiseks ja kõigi väikeste ülesannete jaoks köögis
Kööginugade tüübid
Enamik köögi ülesandeid saab lahendada kokanoa, leivanoa ja köögiviljanoaga. Soovitame osta ka teist tüüpi nuge, olenevalt toidust, mida regulaarselt köögis valmistate. Kui armastate kala või kana, siis ilmselt kasutate tihti lihanuga ja kontide jaoks mõeldud nuga. Kui armastate grillida, siis kulub ilmselt ära teravate steiginugade komplekt. Milliseid nuge valida?
Kokanuga vs Santoku nuga
Kööki põhinoa valimine - see on tihti meie tähelepanu keskpunktis. Dilemma seisneb selles, kas valida klassikaline "Saksa stiilis" kokanuga või moodne jaapani Santoku nuga. Mis on nende vahe?
Kokanuga
Traditsioonilist suurt ja kõige mitmekülgsemat, ligikaudu 20 cm teraga ning kõvera tipuga nuga, kasutab enamik professionaalseid kokkasid. Lõige tehakse kiikuva liigutusega. Nuga on terav ja vastupidav ning saab hakkama selliste katsumustega nagu liha kontide lõikamine või kõvade köögiviljade viilutamine nagu kõrvits ja peet.
Santoku knife
Jaapani kokanuga paistab silma oma teravuse ning sirge kõvera otsaga teraga. See on loodud täpsete ülesannete jaoks nagu liha lõikamine väga õhukesteks viiludeks või köögiviljade ja maitsetaimede peen hakkimine. Santoku noaga lõikamine nõuab erinevaid tehnikaid ning see pole sobilik suurte tükkide lõikamiseks.
Meie nõuanne: kui otsustate osta ühe nendest nugadest ning armastate Aasia toitu, siis valige Santoku. Kui otsite tõeliselt mitmekülgset ning vastupidavat nuga, on parim valik hea kvaliteediga kokanuga.
Liha- ja köögivilja noad
Valige oma kööki seda tüüpi noad, mis põhinevad teie tegevuste sagedusel ning mis lihtsalt "sobib" teiega paremini. Tihti puutume kokku faktiga, et naised valivad köögiviljade ja väiksemate tööde jaoks mõeldud klassikalise väikese noa, samas kui mehed valivad universaalse keskmise või pika noa, et samu tegevusi teha. Ülejäänud noatüübid saab jagada 2 gruppi - köögivilja- ja lihanoad.
Juustu- ja köögiviljanoad
- köögiviljanuga - väike praktiline 6-10 cm teraga nuga
- universaalne nuga - 10-18 cm teraga õhuke nuga
- koorimisnuga - väike kõverdatud teraga nuga sobib ideaalselt laikude ja plekkide eemaldamiseks tomatitelt ning kartulite koorimiseks.
- juustunuga - keskmine, kerge sakilise teraga nuga. Tihti on terases augud, mis ennetavad juustu tera külge kleepumist. Seda saab kasutada ka tomatite lõikamiseks.
Lihanoad
- fileerimisnuga - pika ja kitsa teraga nuga, tänu millele saate perfektselt kala puhastada ning ideaalsed fileetükke lõigata.
- nuga kontide eemaldamiseks - nuga, millele on iseloomulik nõtke tera ja sirge äär, millega saab lihtsalt liha luudelt lõigata, kõõluseid ning nahka eemaldada
- lihunikunuga - õige tööriist suurte liha- ja luutükkide tükeldamiseks ning viilutamiseks.
- steiginoad - nugade komplekt liha jaoks, ideaalne steigi, veiseroogade ja muude liharoogade serveerimiseks, mida on standardnoaga keeruline lõigata.
Kuidas nuge hooldada?
Kui otsustate investeerida kvaliteetsesse noasse, siis peate sellele mõningat tähelepanu pöörama. Noad, olgu terasest või keraamilised, pole mõeldud nõudepesumasinas kasutamiseks. Terasest noast on altid korrosioonile ning keraamilised noad võivad katki minna. Nõudepesumasina pesuvahend aitab kaasa terasest terade mikrokorrosioonile. Kui panete noad nõudepesumasinasse, siis veenduge vähemalt, et need ei puutu teiste objektidega kokku. Parim on nuga pesta sooja veega kraanikausis ning see hoolikalt ära kuivatada.
Kuidas nugade eest õigesti hoolitseda
- pesemine - peske oma nugasid käsitsi ja kuivatage hoolikalt
- hoiustamine - soovitatav on nuge hoiustada alati eraldi noahoidjas või magnetribal.
- teritamine - regulaarne teritamine muudab lõikamise lihtsamaks
Nugade hoiustamine
Nuge ei tohi kunagi teiste söögiriistadega koos sahtlisse "toppida". Nende hoiustamiseks tuleb valida eraldi sahtel, noahoidik või magnetriba. Kui ostate hea noa, siis oleks kahju seda mitte kööki nähtavale panna. Magnethoidikud või seinale kinnitatavad ribad on suurepärane lahendus, tänu millele on noad alati käepärast. Peate muidugi meeles pidama, et nuga eemaldades tuleb seda tõmmata enda poole, mitte üles. Muidu võivad need nüriks muutuda. Vaadake meie laia noahoidikute ja magnetribade valikut.
Noa teritamine
Lihtsam on end lõigata nüri noa kui terava noaga. Isegi kõige paremad noad vajavad regulaarset hooldust. Piisab, kui "värskendate" neid vahel luisaga. Näete lühivideost, kuidas seda teha. Kui hooldate oma terasid nii regulaarselt, lõikavad teie noad paremini ning te ei pea neid liiga tihti teritama. Professionaalsed kokad kasutavad teritajat iga päev, kuid kodustes köökides ei pea seda nii tihti tegema. Kui nugade luiskamisest ei piisa, siis viige nuga professionaali jaoks või kasutage teritajat või terituskivi.